Hasík

Hasík je program systematické výchovy dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva.

Jeho princip spočívá v předávání informací dětem samotnými hasiči, kteří znají problematiku požárů, dopravních nehod, ochrany obyvatelstva apod. nejlépe. Drak Hasík, který je symbolem programu, doprovází dvojici hasičů-instruktorů z HZS Morkovice při návštěvě našich dětí ve škole.

První dvě návštěvy sestávají ze základních informací a poznatků a jsou určeny dětem ve věku cca. 7 - 10 let. Poslední setkání výukového programu se odehrává přímo na hasičské stanici v Morkovicích, kde se hasiči formou her a praktických ukázek zaměřují na hasičskou výstroj a výzbroj, správné používání telefonní linky tísňového volání nebo na základní zásady první pomoci. Tato část programu patří mezi nejoblíbenější, proto ji absolvujeme společně se všemi dětmi naší školy a vždy si odnášíme spoustu zajímavých zážitků.

Přehled témat výuky

• Kdo to jsou hasiči, co je jejich práce (hasiči a moje osobní zkušenost s nimi)
  • Jak poznáme hasiče (ukázka dýchacího přístroje)
  • Co je to bezplatná telefonní linka tísňového volání
  • V čem je nebezpečné zneužití tísňových telefonních čísel, jak správně nahlásit požár
  • Hasiči jedoucí k zásahu
  • Který oheň je "dobrý" a který oheň je "zlý" (proměna dobrého ohně ve zlý)
  • Nalezené zápalky a "hra" s nimi
  • Co dělat, když na mě hoří oblečení a jaké jsou základní zásady první pomoci při jednoduchých popáleninách
  • Odkud hrozí nebezpečí u nás doma a na co nezapomenout při odchodu z domu
  • Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat
  • Domácí únikový plán, způsob vyhlášení poplachu a únikové cesty na škole
  • Co je to varovný signál a co budu dělat, když jej uslyším

Celý program pro děti je ze strany HZS Zlínského kraje poskytován zdarma.