HASÍK

vzdělávání žáků v oblasti požární prevence a ochrany obyvatelstva

HASÍK

Hasík je program systematické výchovy dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Jeho princip spočívá v předávání informací dětem samotnými hasiči, kteří znají problematiku požárů, dopravních nehod, ochrany obyvatelstva apod. nejlépe. Drak Hasík, který je symbolem programu, doprovází dvojici hasičů-instruktorů z HZS Morkovice při návštěvě našich dětí ve škole.

První dvě návštěvy sestávají ze základních informací a poznatků a jsou určeny dětem ve věku cca. 7 - 10 let. Poslední setkání výukového programu se odehrává přímo na hasičské stanici v Morkovicích, kde se hasiči formou her a praktických ukázek zaměřují na hasičskou výstroj a výzbroj, správné používání telefonní linky tísňového volání nebo na základní zásady první pomoci. Tato část programu patří mezi nejoblíbenější, proto ji absolvujeme společně se všemi dětmi naší školy a vždy si odnášíme spoustu zajímavých zážitků.

Přehled témat výuky:

• Kdo to jsou hasiči, co je jejich práce (hasiči a moje osobní zkušenost s nimi)

• Jak poznáme hasiče (ukázka dýchacího přístroje)

• Co je to bezplatná telefonní linka tísňového volání

• V čem je nebezpečné zneužití tísňových telefonních čísel, jak správně nahlásit požár

• Hasiči jedoucí k zásahu

• Který oheň je "dobrý" a který oheň je "zlý" (proměna dobrého ohně ve zlý)

• Nalezené zápalky a "hra" s nimi

• Co dělat, když na mě hoří oblečení a jaké jsou základní zásady první pomoci při

jednoduchých popáleninách

• Odkud hrozí nebezpečí u nás doma a na co nezapomenout při odchodu z domu

• Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat

• Domácí únikový plán, způsob vyhlášení poplachu a únikové cesty na škole

• Co je to varovný signál a co budu dělat, když jej uslyším

Celý program pro děti je ze strany HZS Zlínského kraje poskytován ZDARMA.